7 Ocak 2015 HANGİ İL VE İLÇELERDE OKULLAR TATİL....... İŞTE DETAYLAR
Dr. Aytuğ Aytuğ Kolonkaya 1 Ayda 8 Kilo Verdiren Günlük Diyet Listesi İŞTE DETAYLAR

Üniversiteyi kazandım ama kayıt yapmadım, seneye puanım düşer mi?


  • Anasayfa
  • Üniversiteyi kazandım ama kayıt yapmadım, seneye puanım düşer mi?


Sponsorlu Bağlantılar
Hakan T. tarafından yazılmıştır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Üniversite sınavlarını (LYS) kazanıp bir üniversiteye yerleşen fakat kazandığı bölümü beğenmeyip ya da başka nedenlerden dolayı kaydını yapmak istemeyen öğrencilerin kafalarında önemli soru işaretleri var. Bu sorular neler ?

ygs-lys-tercihleri

Geçen sene üniversiteye yerleştim bu sene puanım düşer mi?”,”Tercih yaptım yerleşemedim puanım düşer mi?”,”Bir bölüm kazandım ama gitmek istemiyorum puanım düşer mi

bu soruları arttırmak mümkün. PEKİ hangi durumlarda puanım düşer ? İŞTE CEVAP:

Kazandınız ama kayıt yapmadınız. Kontenjanlı bir bölüm seçtiğiniz için ÖSYM bir sonraki sene puanınızı düşürüyor. Bir nevi sizi cezalandırıyor. Bu durum ÖSYM’ nin ilgili kitapçığında şu şekilde:

2012-ÖSYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretimprogramına (açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları hariç) yerleştirilen adaylar 2013-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir.

Burada dikkatinizi çekerim. Kontenjanlı bölüm olması önemli. Fakat Açıköğretimin bir çok bölümünde kontenjan sınırlaması olmadığı için;  açık öğretim kontenjan sınırlaması olmayan bölümlere yerleşmiş olanların puanları düşmeyecektir.

PEKİ İkinci ve önemli bir soru. Üniversiteyi kazandım. Ama liseyi bitiremedim. Diplomayı alamadım. Bir sonraki sene puanım düşer mi?

Cevap: Kazandıkları halde liseye bitiremediği için kayıt olamayan öğrencilerin puanları düşmez. Bu durum ÖSYM’ nin ilgili kitapçığında şu şekilde:

2014-2013 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarından mezun olamadıkları için yerleştirildikleri yükseköğretim programlarına kayıtlarını yaptıramayan adaylar, durumlarını 10.11. maddesinde belirtildiği şekilde dilekçe ile ÖSYM’ye bildirdikleri takdirde yerleştirilmemiş adaylar gibi işlem göreceklerdir.”

SON SORU: LYS Sınavını kazandım. Yani barajı geçtim. Fakat tercih yapmadım. Puanım düşer mi?

Tercih yaptığım halde yerleştirilmezsem seneye puanım düşer mi?

Cevap: HAYIR

Herhangi bir bölüme yerleştirilmediğiniz için puanınız düşmez.

klasbilgi.com ayrıcalığıyla sorularınıza cevap bulduysak ne mutlu.


klasbilgi.com sitesindeki yazılar orjinal-özgün nitelikteki yazılardır. Tamamı alınarak alıntı yapılamaz. Bir kısmı alındıysa mutlaka ilgili yazının referansı verilmelidir. Yazılarımız DMCA güvencesi altındadır. İhlal durumunda yasal takibe girilecektir.

7 Ağustos 2013 Saat : 6:41

“Üniversiteyi kazandım ama kayıt yapmadım, seneye puanım düşer mi?” için 2 Yorum

  1. merve yilmaz diyor ki:

    Merhaba hocam. Ben sınavsız geçişle meteb dışı yerlestim . kayıt yaptirmicam seneye 4 yillik tercih yaparsam puanım kirilir mi çünkü eğitim durumuma yerlestim fakat kayit olmucam yazacağım icin düşer mi ?

  2. sakine babat diyor ki:

    mrb hocam ben geçen yıl tercih yaptm ama gitmedim bana ygs ve lys de düşecek punlarla ilgili bilgi verir misiniz

Üniversiteyi kazandım ama kayıt yapmadım, seneye puanım düşer mi? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed


Site Güvenliği

Günün Fırsatı

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

Alexa Değerlerimiz