7 Ocak 2015 HANGİ İL VE İLÇELERDE OKULLAR TATİL....... İŞTE DETAYLAR
Dr. Aytuğ Aytuğ Kolonkaya 1 Ayda 8 Kilo Verdiren Günlük Diyet Listesi İŞTE DETAYLAR

2014 Yeni KPSS Sistemi Nasıl Olacak
Sponsorlu Bağlantılar
Hakan T. tarafından yazılmıştır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Bu yazımızda Yeni KPSS Sistemi, 2014 Yeni KPSS Sistemi Nasıl Olacak, 2014 KPSS Değişiklikleri ile ilgili hazırladığımız yazıyı paylaşacağız. Sınav Sistemleri sürekli olarak değişiyor. En son bildiğiniz gibi KPSS sınavında alan soruları sorulmuştu. 2014 yılında yeni bir KPSS sisteminin geleceği tartışılıyor. Aslında ÖSYM bütün sınavlarda bu yeniliği getirmeyi hedefliyor.
Türkiye’de insanların yaşlarıyla orantılı olarak sınav sistemlerinin, eğitim sistemlerinin değişimi söz konusu. Maalesef adaylar bu değişikliklere ayak uydurmak zorunda. Peki yeni sistemle neler olacak. 2014 Yeni KPSS Sistemi Nasıl Olacak

ÖSYM bütün sınavlara uygulaması beklenen değişiklikler aşağıda sunuldu. Buna göre ilk köklü değişikliklere Dil Sınavından başlanacak.

Sınavların elektronik ortamda yapılması hedefleniyor. Randevu usulü ile adaylar sınava girecekler. Soru havuzları oluşturulacak. Sorular çoktan seçmeli değil ve soru-cevaplar yayınlanmayacak. Soru-cevaplarının yayınlanmaması olayı şu an için uygulanıyor.

yeni kpss sistemi nasıl olacak 2014

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ve ekibinin 2 yıldır üzerinde çalıştığı sistemin detaylarını aşağıda bulmak mümkün.

ELEKTRONİK SINAV OLAYI DİL SINAVLARINDA BAŞLAYACAK

ÖSYM; elektronik sınav uygulamasını ilk olarak Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) uygulamaya başlayacak. 2014 yılından itibaren yabancı dil sınavlarında adayların konuşma-dinleme-yazma-okuma becerileri bilgisayar üzerinden ölçülecek. Yabancı Dil Sınavı için ÖSYM soru havuzu hazırlığına başladı.

ADAYLAR SINAVDAN ÇIKAR ÇIKMAZ SONUCU ÖĞRENEBİLECEK

Randevulu sınavı 2015 yılından itibaren tüm sınavlar için uygulamayı planlayan ÖSYM, yıl içerisinde 4-5 kez sınav yapmayı planlıyor. Adayın en yüksek puanı dikkate alınacak.

Aynı adayın istediği kadar sınava girme hakkı olabilecek. Yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli 30-40 tane ÖSYM sınav binası yapılacak. Böylelikle 2 ay gibi bir sürede 2 milyon kişiye sınav yapılabilecek. Sistem uygulamaya geçerse, adaylar sınavdan çıkar çıkmaz sonucu öğrenebilecek.

AÇIK UÇLU SORULAR

ÖSYM, adayların 5 seçenekli test usulü sınavdan da kurtaracak. Öğrencilerin analiz, düşünme gibi yeteneklerini kullanamadıkları sadece ezbere dayalı test sınavına ilişkin eleştiriler üzerine ÖSYM, üniversite sınavında açık uçlu sorular deneyecek.

SORULARIN YÜZDE 25′İ AÇIK UÇLU OLACAK

İngiltere’de Pearson Ölçme Merkezi’nin uyguladığı modeli Türkiye’ye uyarlayacak olan ÖSYM, 2014 yılı sınavında öğrencilere test sorularının yanı sıra açık uçlu sorular da soracak. Soruların yüzde 25′i açık uçlu olacak. Bu sistemde, adaya, ilgili konuda bir soru sorulup, bildiklerini yazması istenecek. Böylelikle adayların, üst düzey bilişsel yetenekleri de ölçülme şansı bulacak.

SORULARIN YÜZDE 25′İ AÇIK UÇLU OLACAK

İngiltere’de Pearson Ölçme Merkezi’nin uyguladığı modeli Türkiye’ye uyarlayacak olan ÖSYM, 2014 yılı sınavında öğrencilere test sorularının yanı sıra açık uçlu sorular da soracak. Soruların yüzde 25′i açık uçlu olacak. Bu sistemde, adaya, ilgili konuda bir soru sorulup, bildiklerini yazması istenecek. Böylelikle adayların, üst düzey bilişsel yetenekleri de ölçülme şansı bulacak.

SORU HAVUZU KURULACAK

ÖSYM’nin yıllardır tartışılan soru havuzu uygulaması da gelecek yıldan itibaren uygulamaya başlayacak. ÖSYM, her branşta üniversitelerden kanunun uzmanlarından sorular hazırlamasını isteyecek. Sorular, ilgili kontrollerden geçtikten sonra havuzda birikecek. ÖSYM sınav uzmanları sorular üzerinde değişiklikler yapacak. Kim ne soru hazırladığını ve ne zaman yayınlanacağını bilemeyecek.

Böylelikle soruların sızdırılması gibi ihtimal de ortadan kalkmış olacak. Yüzbinlerce soru havuzda biriktikten sonra ÖSYM, elektronik ve randevulu sınav ile havuzdan rastgele seçtiği sorularla sınav yapabilecek. Sınavlarda soruların eşdeğerliğini de ÖSYM uzmanları belirleyecek. Bu sınav yöntemi İngiltere’nin (İLTS) ve ABD’nin (TOFEL) sınavlarında başarıyla uygulanıyor.

Sizce bu değişikliklerin ne kadarı KPSS sistemini kapsar ? Sizce bu sistem iyi mi; bu şekilde mi olması gerekir ? Yorumlarınızı düşüncelerinizi bekliyorum.


klasbilgi.com sitesindeki yazılar orjinal-özgün nitelikteki yazılardır. Tamamı alınarak alıntı yapılamaz. Bir kısmı alındıysa mutlaka ilgili yazının referansı verilmelidir. Yazılarımız DMCA güvencesi altındadır. İhlal durumunda yasal takibe girilecektir.

16 Kasım 2013 Saat : 10:58

2014 Yeni KPSS Sistemi Nasıl Olacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed


Site Güvenliği

Günün Fırsatı

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

Alexa Değerlerimiz