7 Ocak 2015 HANGİ İL VE İLÇELERDE OKULLAR TATİL....... İŞTE DETAYLAR
Dr. Aytuğ Aytuğ Kolonkaya 1 Ayda 8 Kilo Verdiren Günlük Diyet Listesi İŞTE DETAYLAR

2013 DGS taban puanları düşecek mi ?
Sponsorlu Bağlantılar
Hakan T. tarafından yazılmıştır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

DGS Tercihleri yapılıyor. Bu süreçte klasbilgi.com olarak adayları yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Merakla beklenen geçen seneki taban puanlara göre 2013 yılı DGS Taban Puanlarında düşme olup-olmayacağı. Popüler sorular: DGS taban puanlarında düşme olacak mı?, 2013 DGS Puanları düşer mi? 2013 DGS puanları düşecek mi, 2013 DGS taban puanlarında ne kadar düşüş olur?

DGS_klasbilgi

Bu konu ile ilgili sitemizde yapılan yorumları incelediğinizde ve özellikle de forum sitelerinde bu seneki sınavın zorluğundan bahsedilmekte. Bir çok kişi beklediği puanı alamadı. Bu durum kişisel yorumlarımıza dayanarak şöyle bir kanaat oluşturmamıza neden oluyor. Bu seneki DGS taban puanları düşecek. Ama bu düşüşün ne kadar olacağını kestirmek zor. Zira bu durum üniversitelere ve bölümlere göre değişkenlik gösterecektir.

Konu ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edin.


klasbilgi.com sitesindeki yazılar orjinal-özgün nitelikteki yazılardır. Tamamı alınarak alıntı yapılamaz. Bir kısmı alındıysa mutlaka ilgili yazının referansı verilmelidir. Yazılarımız DMCA güvencesi altındadır. İhlal durumunda yasal takibe girilecektir.

7 Ağustos 2013 Saat : 5:26

“2013 DGS taban puanları düşecek mi ?” için 356 Yorum

 1. fatih türk diyor ki:

  ben 273.888 aldım dgs 2013 ten elektirik elektronik mühendisliğine yerleşe bilirmiyim

 2. admin diyor ki:

  Merhaba Fatih Bey. Maalesef ÖSYM bu sene başarı sıralamalarını yayınlamadı. Durum belirsiz. Biz sadece Taban Puanları paylaşmakla yetindik. Öncelikle aşağıdaki sayfadan bakalım.

  http://www.klasbilgi.com/2013-dgs-elektrik-elektronik-muhendisligi-bolumu-kontenjanlari-taban-puanlari/

  Puanının sınırda. Geçen seneki en düşük taban puan;

  Tunceli Üni. Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İÖ) 280,15488

  Gördüğün gibi 280. Ama şu yazımızı incelerseniz bu sene taban puanların düşmesini bekliyoruz.
  http://www.klasbilgi.com/2013-dgs-taban-puanlari-dusecek-mi/

  Bu yazımızda puanların düşebileceğini ifade ettik. Kazanma ihtimaliniz var. Ama başarı sıralamaları olsaydı daha net bir cevap verirdik. Başarılar diliyorum

 3. merve mert diyor ki:

  E a 230 siralamasi 14031 iktisat gelir mi nerel er gelir

 4. Serdar Acer diyor ki:

  geçen sene 235 puan (23500) ile SDÜ ziraat fakültesini kazanıp özel nedenlerden dolayı gidememiştim. Bu sene 227 puan (27200) geldi Yerleşebilirmiyim?

 5. admin diyor ki:

  Serdar Bey Merhaba.
  Maalesef ÖSYM bu sene başarı sıralamalarını yayınlamadı. Durum belirsiz. Biz sadece Taban Puanları paylaşmakla yetindik.

  Bu yazımızda puanların düşebileceğini ifade ettik. Kazanma ihtimaliniz var. Ama başarı sıralamaları olsaydı daha net bir cevap verirdik. Puanların ne kadar düşeceği ile ilgili ortalama 10 puan civarı diye tahmin ediyoruz. Ama bu sadece bir tahmin. Bölüm-Üniversite-Standart Sapma bir çok faktör var. İnşaallah başarılı olursunuz.

 6. sali diyor ki:

  benim puanı 298.481 sıralamam 1680 elektironik mühendisliği gelirmi
  bu seni

  • admin diyor ki:

   Öncelikle başarı sıralamaları bilmediğimiz için net konuşamıyoruz. Ama tahmin yürütebiliriz.
   http://www.klasbilgi.com/2013-dgs-elektrik-elektronik-muhendisligi-bolumu-kontenjanlari-taban-puanlari/
   linkine bakalım.
   Geçen sene en düşük alım, özel üniversiteleri çıkarırsak;
   Karabük Üni. Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İÖ) 10 281,97524

   Puanınız iyi. Tabi nereleri istediğiniz de önemli. Benim fikrim 30 tercihinizi de yapın. İÖ de yazabilirsiniz. İÖ okuduğunuzda eğer başarılı olup sınıf mevcuduna göre % 10 ‘luk dilime girerseniz 1. öğretime geçiş yapabilirsiniz. Zaten 3 yıl okuyacaksınız. Maddi olarak sıkıntı çekmem derseniz dediğimi yapın. Başarılar dilerim.

 7. fatih diyor ki:

  DGS Sayısal : 253
  Sıralamam : 13131
  OBP : 60
  İstatistik Gelir Mi

 8. fatih erdal diyor ki:

  benim puanım 247… özel okulları yazcam… atılım en son 254le almış geçen yıl… sizce puan düşermi, şansım varmı???

 9. aslı diyor ki:

  merhaba. benim kardeşim sayısalda 72. oldu. puanı 330 gibi bişeydi sanırım. geçen senenin puanlarına bakınca bu puan çok yüksek gibi görünüyor. ama sıralaması çok iyi değil. nasıl değerlendirmeliyiz anlayamadım. bilgisayar mühendisliği istiyor. itü’ye girebilir mi acaba?

 10. eda çalıkoğlu diyor ki:

  merhaba. ea 223 puan aldım.başarı sıram 19.226 kast.üni işletme ve turizm işletme veya bursa iibf olurmu.gecen seneye göre puanım kaç puana denk.şimdiden teşekkürler

 11. ilhan bereket diyor ki:

  dgs de bu yıl 246 puan aldım sıralamada on alti bininci sıradayım.istanbul universitesi su urunleri muhendisligi gelir mi sizce?

 12. Lezgin Baytaş diyor ki:

  say puan: 216
  sıralama: 35571
  öbp:62
  çewre muhendisliği gelirmı

  • admin diyor ki:

   Lezgin. Bu sene başarı sıralamarını bilmediğimiz için net bir ifade kullanmaktan kaçınıyoruz. Geçen seneki taban puanlara bakarsak;
   http://www.klasbilgi.com/2013-dgs-cevre-muhendisligi-bolumu-kontenjanlari-taban-puanlari/
   puanınız kritik. En düşük yer Tunceli Üni. Çevre Mühendisliği (İÖ) 213,72118
   Tercihlerinizde bütün okulları yazmaya çalışın. İkinci öğretimleri sona doğru yazın. İkinci öğretim gelme ihtimali yüksek.

   • Lezgin Baytaş diyor ki:

    admin size zahmet olmassa tercihlerimde yuksek puanlı yerleri yazmam herhangı bi fayda saglarmı yoksa gelmesını ıstedgmız yerlerdenmı baslayalım ?
    sımdıden tskrler…

    • admin diyor ki:

     Şu anda yoldayım gece 11 gibi cevabı ileteceğim.

    • admin diyor ki:

     Merhaba Lezgin. Gitmek istediğiniz yerlere her zaman öncelik verin. Sıralamada yüksek puanlı başarı sıralaması iyi yerlerden başlayın. Aşağılara doğru çıtayı düşürün. Sonlara mutlaka kontenjanı yüksek yerlerden de yazın. Kontenjanı yüksek yerlerin taban puanı düşük olur.

 13. ipek barisik diyor ki:

  Mrb.puanim 230 siralamam 14 binlerde herhangi iibf. Gelir mi lutfen. Yardimci olu

  • admin diyor ki:

   Merhaba İpek. Geçen seneye göre puanın ortalarda. Geçen sene İktisat en düşük Pamukkale Üni. İktisat (İngilizce) (İÖ) 10 220,95721
   ile kapatmış. Fakat işletmenin puanları kısmen daha yüksek. Şırnak Üniversitesi İŞLETME 6 238,274 (En son bunla kapatmış.)
   Sana tavsiyem. İlk 5 tercihine iyi yerler yaz.Sonra yavaş yavaş çıtayı aşağı indir. Son 5′ e geçen senenin düşük puanla alan yerlerini yaz. Bir de mutlaka kontenjanı yüksek olan yerleri yaz. 2 -3 kontenjanlık yerler sıkıntı olabilir.

 14. fatih erdal diyor ki:

  benim puanım 247…mimarlık istiyorum..puanlar yüksek oldugu için… özel okulları yazcam… atılım en son 257 le almış geçen yıl… sizce puan düşermi, şansım varmı???

 15. ensar polat diyor ki:

  merhaba benim puanım 253 sıralamam 5 binlerde halkla ilişkilere yerleşme şansım nedir cevaplarsanız sevinirim.

 16. aysun işbilen diyor ki:

  ben bu tercıh işlemlerınden bısey anlamadım basarı sırasına goremı nesıl yapmamız gerekıyor lutfen yardımcı olurmusunuz

  • admin diyor ki:

   Taban Puanlar önemli. ama başarı sıralamaları daha önemli. Bölüm-taban puan ve başarı sıralamasını yazarsanız duruma bakabiliriz.

 17. MESUT AZİRET diyor ki:

  Sayısal puanım 258.90 , makine mühendisliğine gidebilirmiyim ki acaba ? yardımcı olurmusunuz

 18. MESUT AZİRETt diyor ki:

  Sayısal puanım 258.90 , makine mühendisliğine gidebilirmiyim ki acaba ? yardımcı olurmusunuz sıralamam 10.948

  • admin diyor ki:

   Şu anda yoldayım gece 11 gibi cevabı ileteceğim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Mesut. Puanın geçen seneye kıyasla düşük. Başarı sıralamana baktığımda özel üniversitelerin gelme ihtimali yüksek. Makine Mühendisliğinin başarı sıralamaları genellikle 3000-5000 arasında değişiyor. Ama siz tercihlerinizi yapın. Kontenjanı yüksek yerleri yazın. Size başarılar diliyorum.

 19. OnuR Bariş diyor ki:

  192 sayısal puanı ile 3 er kontejyan ile alım yapan ve geçen sene her üniden 30 kontejyanı olan su ürünleri mühendisliğinin gelme olasılığı nedir… Şimdiden Teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Merhaba Onur. Sana yardımcı olabilmem için başarı sıralamanı da yazar mısın. Geçen seneye göre taban puanın ortalama bir değerde. Su Ürünleri Mühendisliğinin başarı sıralaması 47000 – 58000 civarlarında. Tabi geçen seneki rakamlara göre konuşuyoruz. Başarı sıralamanı bekliyorum.

   • OnuR Bariş diyor ki:

    56651 başarı sıralamam bu yıl gelme olasılığı nedir ve tercih yaparken zootekni yazmam anlamlı olurmu sadece su ürünleri müh. yazmalımıyım tercihleri olma ihtimali yüksek doğulardan mı yapmalıyım kesin yerleşebilmem adına… Tekrar teşekkürler tercihleri sizin bilgilerinizle yapacağım ..

    • admin diyor ki:

     Size yarın bir cevap ileteceğim.

    • admin diyor ki:

     Onur Bey kalabalıktan görememişim. Özür dilerim. Onur Sıralaman geçen seneye göre ortalama bir değerde. Fakat ÖSYM Su Ürünleri Müh. de geçen sene gibi cömert davranmamış. Kontenjanlar 3-5 civarı. Bu durum sıralamaları değiştirebilir. Yani puanlar yükselecektir. Sen yine de kontenjanı yüksek yerleri yaz. Zootekni bölümünün alımları yani kontenjanları geçen seneyle hemen hemen aynı. En düşük 19791. kişi yi almışlar. Bu durumda Zootekni biraz zor gibi. Ama yine kontenjanı yüksek yerleri yaz. Başarılar dilerim.

     • OnuR Bariş diyor ki:

      hocam şimdi tercih yapıcam ve zootekniler üstte sudan gelmesini istediklerim üstte doğular en altta olmak üzere tercih yaptığımda zaten su ürünlerinin hepsiniide yazmış olacağım üst taraflara yazmış olduğum zooteknilerin 192 puanla bana zararı olurmu sıralamanın .kesin yerleşmem lazım ona göre fikir verirseniz mutlu edersiniz

 20. MESUT AZİRETt diyor ki:

  peki malzeme mühendislik we ya imalat mühendislik kazanma şansım warmı ki 258.90 puanım, 10948 sıralamam

 21. MESUT AZİRETt diyor ki:

  geçen sene tunceli 2.örgün makine 265. 72 den alım yapmıs acaba 7 puan düşüş olur muki bu sene , yardımcı olu rsan sewinirim iyi geceler

  • admin diyor ki:

   Mesut Bey cevabımı yarın iletsem olur mu? Sağlıklı bir kafayla iletsem iyi olacak.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Mesut. Puanlarda bir düşüş bekliyoruz. Ama bunun ne kadar olacağı net değil. Bölümlere ve üniversitelere göre bu durum değişir. Siz tercihlerinizde kontenjanı yüksek yerlere yer verin. Başarılar dilerim.

 22. CANAN UYMAZ diyor ki:

  DGS 2013′DE 273 PUAN ALDIM BİLGİSAYAR MUHENDİSLİĞİNE YERLEŞEBİLİR MİYİM VEYA BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİNE

 23. fatma şahin diyor ki:

  İyi günler kolay gelsn tarım mezunuyum puanım 225 sıralamam 28 binlerde ziraat fakültesi biyosistem müh – tarımsal yapılar ve sulamnın puanları en düşük 231 lerde benim merak ettiğim bu yıl puanlarda düşüş olcak mı geçen yıl sınava girenlerin yorumlarında bu yılki puan arası fark 9 olduğu söylenyr

  • admin diyor ki:

   Merhaba Fatma. Söylentiler doğru. Ama bu bir tahmin. Siz tercihlerinizi yapın. Kontenjanı yüksek yerlerin puanı düşük olur. Buna dikkat edin. Başarılar.

 24. tayfun uçar diyor ki:

  mrb hocam.ben dgs sınavından 301 puan (sıralama 1326) aldım.İ.T.Ü deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği gecen sene sıralamadaki 2950. kişiyi ilk olarak almış.Acaba bu sene deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği gelir mi?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Tayfun. Öncelikle kendini bir yere şartlama. deniz ulaştırma ve işletme mühendisliği güzel bir bölüm. Ve bulunduğu üniversitelerde güzel. Bence tercihlerine hepsini yaz. Geçen seneye göre değerlendirirsek ilk tercihine girebilirsin. Ama biz garantici adamız. İşini garantiye al. Dili ingilizce olanlara öncelik verebilirsin. Mühendislikte dil önemlidir. Başarılar dilerim.

 25. fatma zehra diyor ki:

  sıram1420 punım 270.8 İstanbul iltam gelmeme olasılığı varmı nasıl yorumlarsınız

  • admin diyor ki:

   Merhaba Fatma. Bence İlitam gelme ihtimali çok yüksek. Fakat İstanbul için net bir şey söylemem zor. İlk 1000 olsaydı tamam derdim ama. Dediğim gibi puanların düşmesini bekliyoruz. Sen istediğin yerlerden tercihlere başla. Sona doğru kontenjanı yüksek, iyi olan doğu illerini yaz. Başarılar diliyorum

 26. ecem serra diyor ki:

  puanım 215 sıralamam 25 binlerde .hakan hocam ilahiyat istiyorum doğuları tercih etsem gelir mi .yoksa hiç başvuru yapmamalımıyım.teşkrler.

 27. ecem serra diyor ki:

  hakan hocam .puanım 215 düşük olunca iyi yerler gelmeyeceğine göre direk doğuları yazsam yanlışmı yaparım.kontenjan dolmamış olsa.muracat edende az olmuş olsa 235 240 lar dururken bu puanla alırlar mı yoksa taban puan mı koyarlar.çok teşekkürler sayın hocam

 28. Arif diyor ki:

  Merhaba benm sormak istediğim Geçen sene 3000. sıralama ile kapatılan EEM bölümü bu sene 9520. sıralamaya kadar düşer mi? (Devlet Ünileri için)

  Sıralamam 9520.
  Beklentim; Bu seneki puanların hayli bir uçuk olması dikkat çekici özellik ise 300 üzeri alan arkadaşlar tercihlerini geçen senenin 300 ve üzeri puan alan yerlerini tercih etmeleri bu benm için bi avantaj gibi gözüküyo sizce sıralamalarda kayma ne kadar olur, tahmini olarak.
  Bana göre sınava giren kişi sayısının artması tercihlerin uzun zaman zonra yapılmasıyla tercihlerin az yapılacak olması gibi etkenler ne kadar yardımcı olur …

  • admin diyor ki:

   Arif Bey size cevabımı ileteceğim. Kusura Bakmayın. Biraz yoğunluk var.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Arif. Sıralamalara baktım. 3000′ den 9520 lere gelmesi zor olur gibi geliyor. Arada çok büyük bir fark var. Taban Puanlar düşer ama başarı sıralamaları çok değişmez. Bahsettiğiniz etkenler süreci mutlaka etkileyecektir. Zaten bu yazıyı o nedenle yazdık. Siz yine tercihlerinizi yapın. KOntenjanı yüksek yerleri mutlaka yazın. Dediğim gibi bizim yaptığımız tahmin ve tecrübeler. Siz tercihlerinizi yapın.

 29. ebrar diyor ki:

  merhaba hocam.puanım.268.sıralama 1703.sözel bölümündenim.istanbul ilahiyat gelir mi? geçen sene 258 le kapatmış fakat bu sene puanlar oldukça yüksek oyüzden endişeliyim yardım edersenz sevinirim.teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Ebrar. Puanların düşmesi bir tahmin. Elbette standart sapmalar, bölümler ve üniversiteler. Bir çok faktör bu durumu etkileyebilir. Biz yine de temkinli olmanızı ve mutlaka kontenjanı yüksek yerleri tercihlerinize yazmanızı öneriyoruz. http://www.klasbilgi.com/2013-dgs-ilahiyat-ilitam-bolumu-basari-siralamalari/
   linkindeki listeyi inceleyin. Sıralamanız güzel. Ama İStanbula yetmeyebilir. Geçen seneki sıralaması 553-630. Bence temkinli olun. İlk başlara istediğiniz yerleri yazın. Sona doğru çıtayı düşürün. İlla İstanbul diyorsanız, İstanbula yakın yerleri de düşünün. Bir Sakarya neden olmasın. Bence tercihlerinizi doldurun. Sona doğru kontenjanı yüksek yerlere yer verin. Başarılı olmanız dileğiyle.

  • ebrar diyor ki:

   hocam özür dilerim İstanbul ilitam demeyi unutmuşum ben size.

 30. MESUT AZİRETt diyor ki:

  DÜNKİ SORUYA Bİ CEWAP WERİRMİSİN ?

 31. ebrar diyor ki:

  ayrıca hocam bu sene taban puanlar tam tersi yükselmez mi? çünkü puanlar geçen seneye göre oldukça yüksek.280-290 lardan bahsediyo çoğu.

 32. tuba esenoğlu diyor ki:

  merhaba bu sene dgs sınavından 274 puan aldım ve 6016. sıradayım. istanbul ünv. kimya istiyorum. sizce olur mu?

  • admin diyor ki:

   Cevabımı ileteceğim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Tuba. Puanın güzel. Sıralaman da iyi. Geçen Sene İst. Ünv. Kimya Bölümünün sıralaması 9868-10287. Ama 7 kişi almışlar. Bu sene 4 kişi alacaklar. Bunu düşünmen lazım. DGS puanları düşecek dedik ama bu daha çok kontenjanı yüksek yerlerde kendisini hisettirecek. Senin sıralaman güzel. İnş. başarılı olursun. Ama bir yere takılma. Bütün tercih haklarını kullan. En kötü İstanbula yakın yerleri yaz.

 33. cansu cansu diyor ki:

  merhaba çocuk gelişim mezunuyum dgs sınavından 232.879 puan aldım yerleşme ihtimalim varmı

 34. mustafa beyazova diyor ki:

  hocam kolay gelsin dgs den 269,0190 aldım sıralamam 7448 ziraat fakültesi bitki koruma yazmak istiyorum selçuk üniverstesiyle aramda 5 puan var gelirmi

 35. mustafa beyazova diyor ki:

  hocam hangi üniversteleri yazsam gelir sizce

 36. sultan bölükbaş diyor ki:

  merhaba,
  ben sayısal 291 puan aldım ve başarı sıram 2536.ben çalışıyorum bu yüzden sadece trakya üniversitesi bilgisayar mühendisliği yazacağım..Diğer üniversiteleri yazamam.Merak ettiğim şansım ne kadar.kazanabilir miyim.Cevap yazarsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Sultan. Trakya Ünv. Bilg Müh. Sıralamaları geçen sene için bakarsak; İÖ 2684-2950
   NÖ: 2013-2227
   Bu durumda İkisinin de gelme şansı var. 2. öğretim daha büyük bir olasılıkla çıkabilir. Ama bu sene çok belirsizlik var. Puanlarda kaymalar olacak. Bence çok özel bir durumunuz yoksa Trakyaya yakın yerleri özellikle de kontenjanı yüksek yerleri de yazmaya gayret edin. Başarılar.

   • sultan bölükbaş diyor ki:

    hocam ben memurum ve yeni tayin oldum.Gitme şansım yok.Bir de trakya üniversitesi ikinci öğretimi kaldırdı.Sadece gündüz var.Gündüz kontejanı biraz arttı.Bu durumda benim şansım çok azalıyor gibi.Birde siz puanlar düşücek diorsunuz ama genelde internette bu konuda artıcağı söyleniyor.Ne dersiniz bu duruma

    • admin diyor ki:

     Benimkisi bir tahmin. Abbas Güçlü ve bir çok eğitim yazarının bu yönde yazılarını okudum. Ama bunlar tahmin. Tam tersi de olabilir. Bence başka yerleri de düşünün. Kendinizi sınırlamayın. Kazanın kaydınızı dondurun. Bir şekilde çözüm bulursunuz diye düşüyorum. Puanınız güzel.

 37. [...] 2013 DGS Taban Puanları Düşecek mi ? linkindeki yazımızın Yorum kısmında elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. [...]

 38. orhan araz diyor ki:

  hocam merhabalar. puanım 233 başarı sıralamam 23169 konya kimya gelebilirmi. 10 kont var ve örgün ögretim

 39. gülsün Karapınar diyor ki:

  Hocam merhabalar puanim 277.548 siralamam 5260 bolumum fizik tedavi sizce devlet gelme ihtimali var midir? Puanlarda dusme olur mu şimdiden teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Gülsün yarın cevabımı ileteceğim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Gülsün. Fizik tedavi — Fizyoterapi ve Rehabilitasyon olarak geçiyor bildiğim kadarıyla. Duruma bakalım. Geçen sene fazla bir üniversitede açılmamış. Ve en düşük yer 1182 ile kapatmış. Geçen sene ve bu sene açılan üniversite sayısı hemen hemen aynı. Kontenjanlarda kısmen artış var. Bu puanları düşürür ama net bir şey söylemem zor. Popüler bir bölüm. Rağbet var. Bu da puanları yükseltiyor. Karabük bir umut veriyor. Hem BÖ hem de İÖ var. Ama dediğim gibi benimkisi tahmin. Sen tercihlerine hepsini yaz. BÖ, İÖ farketmez. Güzel bölüm. 3 sene okuyacaksın. Başarılar diliyorum.

 40. ceren algül diyor ki:

  merhabalar.ben ea dan 223 puan aldım 18iniciyim.düşük bi ihtimal ama bütün sosyal hizmetleri yazdım,bide ankaradaki sosyolojileri yazdım gelir mi acaba

  • admin diyor ki:

   Ceren yarın bir cvp ileteceğim. Kusura Bakmayın.

  • admin diyor ki:

   Sanırım sıran 18000. Sosyal Hizmetlerin sıralaması yüksek. ama önemli değil. Biz tercihlerde ilk başlara istediğiniz bölümleri yazmanızı istiyoruz. Özel üniversite yazma durumun nasıl bilmiyorum ama yazarsan kazanma ihtimalin yüksek olur.
   sosyolojide şansın yüksek. Güzel bir tercih listesi hazırla. Sonlara doğru kontenjanı yüksek yerler yaz. İÖ yazabilirsin. Ama İÖ’ lerin burs ve yurt imkanları biraz daha az oluyor. Tabi senin durumunu bilmiyorum. Ama diplomalar aynı. BÖ ve İÖ arasında fark yok. Puanın BÖ tutacaktır. Ama garantici milletiz. Kazanma ihtimali varken de seçenekleri arttırmak faydalı olacaktır. Başarılar diliyorum Ceren.

 41. asım GÜLER diyor ki:

  slm benmi puanım 246 basarı sıralamam 16117 siz bu sene çevre mühendiliği gelir mı tsk ederım sımdıdden

  • admin diyor ki:

   Merhaba Asım. Geçen senenin puan ve başarı sıralamalarına baktım. Bu sene de alımlar güzel. Tahminim kazanacağın yönünde. Güzel dengeli bir tercih yap. İstediklerini başa yaz. Sona doğru doğu illerini yazabilirsin. Tercihlerinde kontenjanı yüksek yerlere yer ver. Bir de diyelim ki çok istediğin bir yer var. Birinci Öğretimini yazdın. İkinci Öğretimi de yaz. Maddi olarak çok sıkıntın yoksa İÖ tercih edebilirsin. 3 yıl okuyup istediğin Ünv. diplomasını almış olacaksın. Başarılar.

 42. gülçin diyor ki:

  hocam merhaba benim puanım 233 sıralamam 11973 iktisat gelme olasılıgı var mı celal bayar iktisat istiyorm gelir mi nereleri yazıyım önerileriniz çok önemli benim için_?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Gülçin. Sıralaman güzel. Dengeli bir tercihle kazanacağını tahmin ediyorum. Ama bir yere takılıp kalma. 30 tercih hakkın var. 4 yıllık fakülte okuma şansın var. Sınırları zorlaman gerek. İktisat güzel bir bölüm. Bir Karabük, Bir Bartın Bir KATÜ neden olmasın. Tabi tercih senin. Gelelim Celal Bayar Üniversitesine. Geçen sene BÖ ve İÖ toplamda 24 kişi alınmış. Bu sene de aynı. Başarı sıralamaları BÖ 8291-8726, İÖ 11440-12088. Bu durumda İÖ gelme şansı yüksek. Ama sınırdasın. Senden öncekilerin burayı yazıp yazmaması önemli. Bence burayı yaz, ama riske de girme. Muğla, Afyon ve diğer yerleri de tekrar düşün. Kontenjanı yüksek yerler de tercih listende olsun. Başarılar.

 43. fabu diyor ki:

  merhaba benm buanm 222 ea dan 19 binindeyim işletme yada çeko glme olasılıgı nedir hocm. zor gibi ama yine de tercih yapmayı düşünüyorum

  • admin diyor ki:

   Merhaba Fabu. Baktığım kadarıyla geçen sene ile bu sene kontenjanları arasında çok ciddi bir fark yok. Bu durumda geçen seneye göre yorumlama yapabiliriz. Geçen sene ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ en düşük puanla alım yapmış. En son giren kişi 13363 ile girmiş. Bu sene geçen seneye göre kontenjanı 2 artmış. Bu durumda sıralama biraz daha geriler. Ama sana gelir mi bilemem. Sınırdasın. çeko derken neyi kastettin ?

 44. NACİYE diyor ki:

  sayısal 230 puanım kimya bölümü istiyorum tercihleri nasıl yapabilirim

 45. sema gul diyor ki:

  Sozel bolumden 247 puan siralamam 1548 ilitam icin nedersiniz hocam gecen sene 245 puan 7150 siralamayla kapamis nasil bir tercih siralamasi yapabilirim.simdiden tesekkurler.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Sema. Sıralaman gayet güzel. Kişisel fikrim kazanma şansın çok yüksek. Tercihlerinde istediğin yerden başla. Bütün üniversiteleri yaz. Başarılar diliyorum.

 46. burak karaman diyor ki:

  hocam merhaba.puanım 285.3 sıralama 3550 eem istiyorum.bu sene açılan endüstri mühendislikleri, eem için artan kontenjanlar uzaktan eğitim için kontenjanların artması(istanbul üni-end.müh 500 kontenjana çıktı) ayrıca gözlemlediğim kadarıyla bu sene bilgisayarcı ve inşaatçıların daha fazla olması sizce eem için geçen seneye göre 2500 sıralamalı yerlerin gelme şansı varmı.şahsen 2000 civarından başlayıp aşşağı doğru yazmayı düşünüyorum ama ne derece doğru yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Burak. Puana bakma. Sıralama önemli. Çıtayı düşük tutarsan başarılı olursun diye tahmin ediyorum. 2000 iyi bir rakam. 2000′ li yerlerden başla 30 tercihini de yap. Tercihlerinde mutlaka İÖ olsun. Mutlaka kontenjanı yüksek yerler olsun. Mutlaka kontenjanı yüksek İÖ’ ler olsun. Başarılar.

 47. emrullah yerlikaya diyor ki:

  puanım 250 sıralamam 5400 sağlık kurumları yoneticılıgı gelır mı

  • admin diyor ki:

   Merhaba Emrullah. Geçen sene en düşük sıralama 2190-2328 ile Afyon Kocatepe Üniversitesi. Senin sıralaman bunun gerisinde. Bu sene yeni bir üniversitede açılmamış. Kontenjanlarda da hafif bir artış var. Net bir şey söylemem zor. Tercih edeceklerin taban puanları etkili olacak. Sen bütün tercihlerini yap. Özel üniversite garanti gelir. Ama senin durumunu bilemiyorum. Başarılar dilerim.

 48. mustafa şahin diyor ki:

  hocam say:296 sıralamam 1851 gazi ya da kırıkkale n.ö inşaat müh gelir mi?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Mustafa. Cevabım gecikti. Özür dilerim. Sıralaman güzel. Dengeli bir tercihle başarılı olabilirsin. Kırıkkale 1476-1639
   Gazi ise 791-915 ile geçen sene kapatmış. Kontenjanlar geçen sene ile hemen hemen aynı. Bu durumda tedbirli olman ve diğer yerleri de yazmanı önereceğim. Kırıkkalenin olma ihtimali var. Ama gelmeme durumu da var. Bence tercih sayını arttır. İÖ’ leri mutlaka yaz.

 49. levent diyor ki:

  290 puan aldim hocam sıralamam 2700lerde osmangazi üniversitesi elektrik elektronik mühendisligi i.ö gelme ihmitali nedir sizce. Sehir disina gitmek istemiyorum ama yazacagim yinede sizce neler gelebilir bu siralamaya birde afyonda elektrk mühendisligi acilmis bu yıl dgsde siralamasi kaclarda olur bi tahmininiz varmi?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Levent. Geçen seneki puanlara bakalım.
   Osmangazi Ünv. Birinci Öğretim 8 kişi alınmış. Sıralama 1476-1639
   Osmangazi Ünv. İkinci Öğretim 8 kişi alınmış. Sıralama 2013-2227
   Bu seneki alımlara bakalım.
   1. ve 2. öğretimlere 9 kişi alınacak. Geçen seneye göre fazladan 2 kişi eder. Bu durumda sana net bir şekilde kazanırsın dersem yanlışlık yapmış olurum. Bence bölüm güzel. Ve senin puanının tutacağı yerler var. Tercihlerini yap. Bu tarz fırsatlar nadiren gelir. Yeni açılan her bölüm ve her yeni kontenjan puanların düşümüne neden olur. Ama bu ne kadar etkiler bilemem. Bu tercih işi enteresandır. Şöyle düşün. Türkiyede DGS sınavında dereceye giren ilk 8 kişi Osmangazi Ünv. Elektrik Elektroniği istesin. Bu durumda Osmangazi Elek. Elektroniğin puanı tavan yapar. Yani isteyenlerin durumu burada önemli. Biz aşarı sıralamalarına bakarak tahmin yürütüyoruz. Bölümün güzel. Şehir dışını da yaz. 3 yıl okuyacaksın. Fıstık gibi.

   • Levent diyor ki:

    teşekkür ediyorum hocam son olarak elektrik elektronikte daha düsük puanli şehirler yerine hacettepe gibi bir ünvirsitede endüstri mühendisligi yazmalimiyim? gecen seneki taban puanlarla kiyasladigimda bu bölümün puanina puanim yetiyor ama bu yıl endüstrinin puanlarinin yükselecegini düsünüyorumda acikcasi. birde afyonda elektrik mühendisligi dgsde yeni acildi sizce siralamasi kac binler arasinda olur bir ön görünüz olabilirmi?

 50. tuğba türk diyor ki:

  merhaba hocam ben bu sene 8 e geçtim de gelecek sene nasıl bi sınav olcak sbs olck mı yoksa nsl olck ayrıntılarıyla anlatırsanız sewnirim cvap bkliyom teşekkürler.

 51. emrullah yerlikaya diyor ki:

  HOCAM CEVAP ALAMADIM SORUMA

  • admin diyor ki:

   Cevabımı ilettim. Gecikmeli oluyor. İş yoğunluğundan. Kusura bakmayın.

   • dilara yüksel diyor ki:

    benim puanım 210 sıralamam 30904 işletme uzaktan eğitim yada çankaya işletme gelirmi

    • admin diyor ki:

     Merhaba Dilara. Yoğunluktan gelen yorumlara bakamıyorum. Özür dilerim. Çankaya geçen sene 50 bu sene yanlış bakmadıysam 12 kişi alıyor. Bu kötü bir durum. Ama yine de tercihlerinde bulunsun.
     İletme Uzaktan eğitim nerede açılmış. Bu konuda bir bilgim yok. Özel üniversite sayısını arttırabilirsin. Konsepti geniş tut.

 52. admin diyor ki:

  ARKADAŞLAR BÜTÜN SORULARINIZI CEVAPLAYACAĞIM. AMA İŞ YOĞUNLUĞUM VAR. GECİKMELİ OLACAK. KUSURA BAKMAYIN. HEPİNİZE BAŞARILAR DİLİYORUM…..

  HAKAN TEKİN
  klasbilgi.com Editörü

  • yasemin demir diyor ki:

   merhaba.10045 sıralamam 237 puanım.iktisat ya da çalışma ekonomisi gelir mi acaba.mersn istyrdm ama zor gbi.

   • admin diyor ki:

    Merhaba Yasemin. Mersin İktisatın gelme ihtimali var. Kontenjanı biraz arttırmışlar. Ama net bir şey ifade etmek zor. Sıralaman sınırda. Kendini riske atma derim. Sadece bir yere bağlı kalma. Konsepti geniş tut. Sıralaman güzel. Türkiyede bir çok yeri tutabilir. Başarılar.

 53. orhan araz diyor ki:

  hOCAM CEVAP ALAMADIM

 54. Emre GÜNEŞ diyor ki:

  Hocam Merhaba Kolay Gelsin Dgs den 237 (ea) puan aldım sıralamam 10 binlerde işletme bölümünün gelme olasılığı nedir Ayrıca sizce bu yıl puanların düşme ihtimali varmı ? Saygılarımla..

  • admin diyor ki:

   Bu yıl puanların düşme ihtimali var. Tabi bu bölüme ve üniversiteye göre değişir. İşletme alımları hemen hemen her sene aynıdır . işletme için 10000 iyi bir sıradır. Ama konsepti geniş tut. İÖ’ leri de yaz. KOntenjanı yüksek yerleri de yaz. Tahminim dengeli bir tercihle başarılı olabilirsin. Başarılar diliyorum.

 55. yeliz k. diyor ki:

  merhaba admin. ben bu sene baya düşük puan aldım puanım 205,97.. sıralamam 44311 mak. müh. istiyorum özel nereyi yazsam gelir burs imkanıda istiyorum nasıl olur neresi daha uygundur ? şimdiden teşekkürlerr..

  • admin diyor ki:

   Merhaba Yeliz. Cevabım gecikti. Özür dilerim. Evet sıralaman gerilerde. Bu durumda Devlet Üniversitelerini düşünmemiz zor. Özellere bakarsak geçen sene 35000′ lerde kapatmış. Size gelme şansı var. Bence bütün özelleri yazın. Kaybedecek bir durum yok. Kıbrıs taraflarına yüklenin. Başarılar diliyorum.

 56. taner altay diyor ki:

  Merhaba hocam adalet mezunuyum. 227 puan aldım 16000. sıradayım. burssuz özel bi üniversite gelme olasılığı nedir. geçen seneden bazı bilgiler verim hocam. 2011 de 201 ile kapatan ,istanbul aydın hukuk geçen sene 231 puanla kapattı sıralama 11000 le aldı. geçen sene 30 kontenjanı vardı bu sene 20 ye düştü. fakat istanbul ve başka şehirlerde yeni açılan okullar dgs ile alım yapıyo bu sene kontenjanlarda %25 artıış var. fakat hemen hemen aynı oranda sınava girenlerin sayısıda yükselmiş görünüyo. geçen sene 13000 lerde kapatan kıbrıs uluslararası hukuk dahil. bu sene 16000 sıralamayla burssuz bi üniv gelme ihtimali varmı özellerde sıralama bi önceki seneye göre bu kdar oynayabilirmi.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Taner. Konu ile ilgili güzel bilgiler vermişsin. Ama sanırım İstanbul Aydın 9203-9753 ile geçen sene alım yapmış. Ama bahsettiğin gibi kontenjan artışı puanları düşürecektir. Tahminim kazanacağın yönünde. Bütün özelleri yaz. Kontenjanı yüksek yerleri mutlaka yaz. Dediğim gibi şansın yüksek. Başarılar

   • taner altay diyor ki:

    Evet hocam uluslar arası kıbrıs 11000 kadir has 13000 lerde kapatmış tablodan bakıp söyledim 3 üde altalta olduğu için yerlerini karıştırmışım. yorumlarınız için çok teşekkür ederim hocam.

 57. ebrar diyor ki:

  İstanbul ilitam geçe sen 2500 lerde kapattı diye biliyodum ama? yanlış mı biliyorum.

 58. ece diyor ki:

  mrb.265.9 puanla sıralama 2177 istanbul ilitam gelir mi teşekkürler..

  • admin diyor ki:

   Merhaba ECE. Gelme ihtimali yüksek. Sıralaman ve puanın iyi. Kontenjanlar geçen sene ile aynı. Ama yine de diğer İlitamları da yaz. UE olduğu için çok sıkıntı yaşamazsın. Başarılar diliyorum.

 59. aslı tekin diyor ki:

  233 sıralama11889 okulöncesi gelir mi yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Merhaba Aslı. Bazı devlet ünv.’ lerinin gelme ihtimali var. İÖ ve kontenjanı yüksek olanları yaz. Geçen sene nereler 8000-9000 civarında kapatmış onlara bak. Ve tercihlerinde o üniversitelere de yer ver. Başarılar diliyorum.

 60. ömer vanlı diyor ki:

  hocamkardeşim 258 puan aldı yaşlı bakımı mezunu sırası da 11.566 gibi bu civarda. acaba hemşirelik bölümü gelir mi kardeşime devlet üniversitelerinden….

  • admin diyor ki:

   Merhaba Ömer. Geç cevabımdan dolayı özür dilerim. Sıralama olarak sınır bir değerde. İÖ ve kontenjanı yüksek yerler yazın. Geçen sene 8500-9000 (Başarı Sıralaması)civarında kapatan yerlere bakın.
   http://dikeygecis.org/hemsirelik-2013-dgs-taban-puanlari-kontenjanlari-ve-siralamalari/
   Buradan bakabilirsiniz. Ve tercihlerinize o bölümleri de ekleyin.
   Ömer kardeş yoğunluğumdan dolayı net bir analiz yapamıyorum. Normalde geçen sene ile bu seneki kontenjan sayısını da karşılaştırıp sağlıklı bir yorum yapmaya çalışıyorum. Ama şu anda o hesabı yapacak zamanım yok. Siz bildirirseniz tekrar bir değerlendirme yapabiliriz. Şimdiden Başarılar.

 61. kadriye diyor ki:

  merhabalar ben Deü yerel yönetim mezunuyum şehir dışına çıkmak istemiyorum İzmir’de oturduğumdan dolayı ya Deü yada Celal Bayar Üniversitesine gidebilirim. ea:233 puan aldım onikibinlerde sıralamam ilk olarak Celal Bayarı yazayım diyorum çünkü kamu yönetimine ilk alımı bu sene olacak sizce yerleşme olasılığım var mı?(özellikle celal bayar diyorum çünkü dokuz eylülün puanları örgün 245,237(i.ö) TEŞEKKÜRLER…

  • admin diyor ki:

   Merhaba Kadriye. Geç cevabımdan dolayı özür. İzmirin puanları yüksek olur. Sıralaman iyi ama yetmeyebilir izmir için. Yeni açılan her üniversite ve her kontenjan puanı düşürür ama herkes senin gibi düşünür. Yani ben de izmirde olsam Hemen oraya yüklenirim. Bence sıralaman güzel. Riske atma. Konsepti geniş tut. 7500-20000 (Başarı sıralaması) arasına tercihlerini yay. Başarılar dilerim.

 62. Elif Özdoğan diyor ki:

  merhaba hocam benim puanım 260 sıralamam 3280 Marmara gazetecilik olurmu?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Elif. Geç cevabımdan dolayı özür dilerim. Elif sadece Marmara yazarsan riski yüksek bir tercih olur. Geçen sene 20 alım var. Bu sene 8. Bu durumda geçen sene sıralaması 1514-1688 olan Marmara bu sene 1000 lere gerileyebilir. Tercihlerinde bulunsun ama tercih sayını arttır. Sıralam güzel. Selçuk, Erciyes ve bir çok üniversitenin gelme ihtimali yüksek. İyi düşün. Dengeli güzel bir tercih yap.

 63. gülsün Karapınar diyor ki:

  Hocam tekrardan bir sorum olcak bir arkadaşım icin soruyorum bölüm fizik tedavi puani 231 ozellerden nereler gelebilir kibris haric gene yardimci olursaniz cok sevinirim

 64. mustafa diyor ki:

  hocam işletme istiyorum 250 puan dokuz eylül gelir mi

  • mustafa diyor ki:

   hocam cvb verir misiniz

  • admin diyor ki:

   Merhaba Mustafa Net bir şey söylemem için Başarı sıralamanı da iletmen gerekiyor.

   • mustafa diyor ki:

    hocam sıralamam 5188

   • mustafa diyor ki:

    hocam sıralamam 5188 anadolu çalışma ekonomisi gelir mi geçen sene son 6026 ile almış kesin mi gelmesi sizce

    • admin diyor ki:

     Merhaba Mustafa Sıralaman iyi. Ama bir noktada iyi düşünmen lazım. Geçen sene Anadolu 14 kişi almış. Bu sene 6 kişi alıyor. Bu durumda geçen seneki sıralamayla kendini karşılaştırman doğru olmaz. Kontenjan azalması sıralamaları değiştirebilir. Sıralaman güzel. Bence sadece Anadoluya bağlı kalma. Konsepti geniş tut. Başarılar

   • mustafa diyor ki:

    hocam sıralamam 5188 anadolu üni çalışma ekonomisine yerleşir mi geçen sene son olarak 6026 ile almış kesin yerleşir miyim

    • admin diyor ki:

     Mustafa geçen sene ile bu sene alımlarında bir fark var mı? Kontenjan ve açıldığı üniversite sayısı önemli. Sadece gönderdiğin mesaja bakarsak şansın yüksek. Ama kontenjan sayıları önemli. Konsepti geniş tut. 3500-11000 arasını yaz.

 65. sezer nasıroğlu diyor ki:

  slm ben 221 puan aldım sıralamam 20603 çukurova yada mku ibf gelme ihtimali nedir?

 66. abdullah cihan uzun diyor ki:

  merhabalar hocam, benim merak ettiğim ve cevabını hiçbir sitede net olarak bulamadığım şu durum: bu yılki sorular zordu netler düşük ama buna rağmen puanlar beklenenden oldukça yüksek geldi, bu durum unv. puanlarının düşmesine mi yoksa yükselmesine mi sebep olur. teşekkürler

 67. Ege51 diyor ki:

  Hocam puan 244 sıralamam 17000 gıda müh. tunceli enson 12500 de kapatmış bu seneki kontenjanlar toplan 200 ken 300 olmuş gıda müh. gelirmi teşekkür ederim

 68. MESUT diyor ki:

  SLM, 258.90 PUANIM WAR 10948. SIRALAMADAYIM, ACABA ENERJİ MÜHENDİSLİĞİNİ RAHATÇA KAZANABİLİRMİYİM, EN AZINDAN HANG,İ İLEERİ KAZANMA İHTİMALİM WAR SÖYLRMİSİNİZ, TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDENN

 69. Damla Sevinç diyor ki:

  Merhaba. Eşit ağırlık puanım 266 sıralamam 2359 dokuz eylül denizcilik işletmeleri yönetimi gelir mi geçen sene 2328le almış. Hacettepe ingilizce işletme ve yıldız teknik işletmede başarı sırası yok 267 puan gelir mi

 70. anıl yener diyor ki:

  merhaba hocam benim puanım 258 sıralamamda 11300 herangi bir devlet üniversitesine girme olasılığım varmı

  • admin diyor ki:

   Merhaba Anıl. Anıl bence şansın var. Tercihlerinde kontenjanı yüksek yerleri mutlaka yaz. Doğu Batı farketmez dersen, Doğuyu da tercihlerinde bulundur. Konsepti geniş tutarsan kazanma ihtimalin fazlalaşır. Ben ümitliyim. Başarılar diliyorum.

 71. anıl yener diyor ki:

  fizik bölümüne

 72. fatih seker diyor ki:

  Hocam sayısal 212 puanım var sıralamam ise 38490 inşaat mühendisligi istiyorum kıbrıstaki yakın dogu yada gazi magusa gelir mi ?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Fatih. Öncelikle başarılar diliyorum. Öncelikle yakın doğuya bakalım. 20 kişi almışlar. Sıralama 13747-14178. Bu sene 40 alım var. Tahminim 25000′ lere kadar gelebilir. Ama senin sıralaman daha geride. Burası %50 burslu olduğu için talep olan bir yer. Ama benimkisi kişisel tahmin.
   Lefke Avrupa Ya da diğer özel üniversiteleri de tercihlerine yaz. Konsepti geniş tutabiliyorsan tut.
   Doğu Akdeniz Üniversitesi diğer ismiyle Gazi Magusa alımları arttırmış. kontenjan sayısında geçen seneye göre daha fazla alım var. Bu puanları ve sıralamayı düşürecektir. Ama ne kadar düşer bilemiyorum. Dediğim gibi 2 yere bağlı kalma. Başarılar diliyorum

 73. sema gul diyor ki:

  Hocam 245 puanim 7548 siralamam ilitam icin nasil bir siralama yapmam gerek

  • admin diyor ki:

   Merhaba Sema. Sınırda bir başarı sıralaman var. Tercihlerinde bütün bölümlere yer ver. BÖ ve İÖ farketmez. Geçen sene ile bu sene alınan kontenjanda çok ciddi bir fark yok. Yani geçen seneki başarılı sıralamalarını dikkate alabiliriz. Geçen sene en son giren kişi 7155. Bence şansın var. Bütün tercihlerini yap. İlitamın 8000′ i göreceğini tahmin ediyorum. Ama bunlar tahmin. Sen tercihleri yap. İyiden kötüye doğru. Başarılar diliyorum

 74. gülsün Karapınar diyor ki:

  Hocam cevabinizi bekliyoruz tercih yapsin ni yapmasin mi arkadaşım

 75. ömer vanlı diyor ki:

  kardeşim dgs den 258 puan aldı sırası 11500 lerde acaba hemşirelik gelir mi devlet ünüversitelerininnn.
  bölümü yaşlı bakımı mezun olduğu bölüm..

  • admin diyor ki:

   Merhaba Ömer. Öncelikle sıralama itibariyle sınırdasın. Tahminim kazanırdan İÖ kazanabilirsin. Özellikle de tavsiyem kontenjanı yüksek İÖ’ leri mutlaka yaz. Sana net bir şey söylemem için Geçen seneki Hemşirelik açılan üniversite sayısı ve kontenjan sayısı ile bu sene hemşirelik bölümünün açıldığı üniversite ve kontenjan sayısını bana bildirmen. Ben kabaca baktım. Geçen sene ile hemen hemen aynı. Bu durumda dediğim gibi KOntenjanı yüksek İÖ. Mantıklı gelen bu

 76. halil bozoğlan diyor ki:

  hocam sayısal puanım: 255,236 sıralamam 12.303 ankara ziraat fakültesi zootekni veya tekirdağ namık kemal üniversitesi zootekni istiyorum. yorumunuzu bekliyorum.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Halil. Öncelikle başarılar diliyorum. Puanın ve sıralaman bölümüne göre gayet güzel. Ankara geçen sene 12038-12477 başarı sıralaması ile alım yapmış. Geçen sene 4 kişi almışlar. Bu sene 3 kişi alıyorlar. Hem ankara hem de kontenjan düşüşü nedeniyle burada zorlanacağını düşünüyorum. Ama mutlaka yaz. Benimkisi tahmin. Gelelim Namık Kemale.Geçen sene 12477-12893 sıralamasında alım yapmış. 3 kişi almışlar. Bu sene 4 alım var. Kontenjanda ciddi bir artış yok. Puanın sınırda. Sadece bu iki yeri düşünürsen %50 şansın var derim. Ama sana tavsiyem konsepti geliştir. Daha fazla tercih, daha fazla kazanma şansı. Daha fazla kontenjanı yüksek yerler, daha fazla kazanma şansı. Puanın iyi. Belli bir yere bağlı kalma. Başarılar.

 77. Beyza Çetin diyor ki:

  puanım 233 sıralamam 11857 okul öncesi devlet üniversitesi gelme şansı var mı ?

 78. deniz özmen diyor ki:

  merhabalar. kardesim dgs`den 297,79564 puan aldi, siralamasi 1756. celal bayar universitesi elektrik elektronik muhendisligi gelme olasiligi var midir? siralamam celal bayarin gecen yilki siralamasina gore geride, yorumda bulunursaniz sevinirim.

  • deniz özmen diyor ki:

   cevabiniz gecikecek mi acaba, yorumunuzu merak ediyorum da

  • admin diyor ki:

   Merhaba Deniz. Kardeşinin sıralaması güzel. Celal Bayar geçen BÖ ve İÖ toplamda 4 kişi almış. Sıralamada 1476 ile kapatmış. Bu sene ise toplamda 12 kişi alıyor. Bu iyi bir şey. Gelme ihtimali çok yüksek. Ama benim tavsiyem; sonuçta kimin orayı yazağını bilmiyoruz. Celal Bayar Ünv. yer itibariyle güzel bir yer. İzmir ve civar iller buraya akın edecektir. Sana tavsiyem istediğin yerlerden başla. Ama konsepti geniş tut. İÖ’ leri ve kontenjanı yüksek yerleri sona doğru yaz. Celal Bayar’ ın İÖ’ sünü mutlaka yaz. Senin yerinde olsam 750-4000 arasını yazardım. Başarılar

 79. lale_simge diyor ki:

  hocam ilahiyat mezunuyum dgs puanım 243 herhangi bir ilitama yarleşebilirmiyim cevap yazarsanız sevinirim

 80. lale_simge diyor ki:

  hocam ilahiyat mezunuyum dgs puanım 243 herhangi bir ilitama yerleşebilirmiyim
  cevap yazarsanız sevinirim sıralamam 9.586

 81. MESUT diyor ki:

  SLM, 258.90 PUANIM WAR 10948. SIRALAMADAYIM, ACABA ENERJİ MÜHENDİSLİĞİNİ RAHATÇA KAZANABİLİRMİYİM, EN AZINDAN HANG,İ İLEERİ KAZANMA İHTİMALİM WAR SÖYLRMİSİNİZ, TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDENN

 82. gokhan kurt diyor ki:

  merhaba hocam sozelden 253 aldım sıralamam 5900 lerde acaba halkla ilişkiler ve tanıtım yada halkla ilişkiler ve reklamcılık bölumunun gelme olasılıgı nedır?

 83. selin diyor ki:

  İstanbul ilitam son sıralama: 2291-2519. HOCAM BU 2 SAYI NE OLUYO.ARASINDAKİ TİRE NE ANLAMA GELİYO?

 84. ela altuntaş diyor ki:

  iyi günler hocam! benim ea puanım 225,430 B.S.17405 geçen sene 226 ile 12000. sıralardaydım. Kadir Has ta hukuk bölümü tutmuştu ama bazı sebeplerden gidememiştim. Bu sene şansım varmı bu yada başka vakıf üniversitesi için? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 85. betül diyor ki:

  Hocam puanım 227, sıralamam 20.000 lerde, ilitam istiyorum ama
  sizce girebilir miyim, ya da hiç tercih yapmamalı mıyım ? Şimdiden
  teşekkürler…

 86. ömer vanlı diyor ki:

  hocam hemşirelilk kontenjanları neredeyse iki kat arttırılmışş geçen seneye göre…saydım ve devlet üniversitelerinde 620 civarı kontenjan var geçen yıl 300lerde idi devlet üniversiteleri…yeni açılan ikinci öğretimlerde var .

 87. ömer vanlı diyor ki:

  hocam geçen yıl ki devlet ünüversitelerinin kontenjanı hemşirelik bölümü 325-330 arası bu sene ise devlet ünüversitelerinin alımı 620-625 civarı nerede ise iki katına çıkmış..puanım 258 ve sırada 11.500 lerde..inşallah gelir diye düşünüyoruz…

 88. MUSTAFA BEYAZOVA diyor ki:

  hocam kolay gelsin dgs den 269,0190 aldım sıralamam 7448 ziraat fakültesi bitki koruma yazmak istiyorum selçuk üniverstesiyle aramda 5 puan var gelirmi(hocam yogunsunuz farkındayım ama)

 89. selcen çelik diyor ki:

  merhabalar sayısal puanım 233,669 ziraat fakültesi tarla bitkileri bölümünü istiyorum ama geçen seneki puanlara baktım benim puanım çok aşağıda ne kadar düşer puanlar ve sadece maraş urfa ve adanayı yazabiliyoruim

 90. funda diyor ki:

  ben 217 puan aldım ziraat fakültesi tarla bitkiler bölümü gelir mi sıralama 334 binlerde

 91. dilara diyor ki:

  hocam benım puanım 210 sıralamam 30904 uzaktan eğitim işletme gelir mi ?şansım var mı?

 92. serkan şahin diyor ki:

  hocam sayısal puanım 241,90711 sıralamam 18518 fırat üniversitesi veterinerlik istiyorum sizce şansım varmı tesekkür ederim

 93. Sevimli diyor ki:

  Hocam Merhaba;

  2013 DGS sınavından 250,318 puan aldım Başarı Sırası 6494

  Tercihlerim:

  1-İstanbul İlahiyat İlitam Prog.

  2-D.E.Ü.İlahiyat İlitam Prog.

  3-Sakarya İlahiyat İlitam Prog.

  Bu sene taban puanların düşeceği tahmininde bulunarak böyle bir tercih yaptım, ne dersiniz gelirmi sizce;)

 94. Şeyma Arslan diyor ki:

  hocam sözel puanım 227, sıralamam 18865. İlitam istiyorum ama herhangi bir yere yerleşebilir miyim sizce, puanlar yüksek, acaba düşer mi ?

 95. ayşee diyor ki:

  mrb hocam puanım say.233 küsür sıralama 23 binlerde tercih yapabirmiyim.gıda teknolojisi.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Ayşe. Geçen sene 14607 ile kapatmış. Bu bölümün sadece bir yerde olması bu bölümü değerli kılıyor. Net bir şey söylemem zor. Sıralamalar geriler ama 23 binlere kadar gelir mi bilemem. Sen yine de tercihlerini yap. Herkesin kazanma ihtimali vardır. Bunu tercih yapanlar belirler. Senden daha iyileri tercih etmezse sen başarılı olursun. Başarılar diliyorum.

 96. Sezer EMÜL diyor ki:

  Merhaba Hocam.Benim puanım 283.6, sıralamam ise 3922.Sorum şu; tercihlerimi yaparken başarı sıramı mı yoksa puanımı mı baz almalıyım.Çünkü bazı üniversitelerde puanım rahatca tutarken sıralamada çok büyük farklılıklar var.Şimdiden teşekkürler.

 97. ŞENER TATIR diyor ki:

  merhaba benim puanım 258 sıralamam 11138 yaşlı bakımı mezunuyum hemşirelik yazmayı düşünüyorum kontenjanlar devlet üniversitelerinde gecen yıl 300 kadar iken bu yıl 620 civarında kontenjanlarda hemen hemen 2 katına cıkmıs bu puanla gelme ihtimali nedir?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Şener :)
   Öncelikle sıralama itibariyle sınırdasın. Tahminim kazanırsan İÖ kazanabilirsin. Özellikle de tavsiyem kontenjanı yüksek İÖ’ leri mutlaka yaz. Dediğin gibikontenjanda ciddi bir artış var Bu iyi bir şey. sıralamalarda 3000-4000 gerileme olur. Belki de daha fazla. Dediğim gibi konsepti geniş tut. Şansın yüksek.

 98. Sezer EMÜL diyor ki:

  Bu arada istediğim bölüm İstanbul ve çevresi makine müh.

 99. ugur tandog... diyor ki:

  Hocam gida muhendisligi 10271 siralama ile olma olasiligi varmidir ?

 100. Nurettin AKSOY diyor ki:

  iyi akşamlar hocam puanım EA 243 sıralamam 7491 tercih listemdeki okulların sıralamaları 5600-6000 gibi yani benim sıralamamdan yuksek gelme ihtimali nedir yada gelecek okullar hangileri işletme düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim….

  • admin diyor ki:

   Merhaba Nurettin. İşletme alımları geçen sene ile hemen hemen aynı. Sıralaman güzel. Dengeli bir tercih yapman gerekir. 5000-6000 arasını yazarsan riske etmiş olursun. Olmaz diye bir şey yok. Ama sınırlarda gezmenin bir anlamı yok. Konsepti geniş tut. Senin yerinde olsam 5000-13000 arasını yazardım. Sonuçta 4 yıllık fakülte okumak istiyorsan bu önemli. Başarılar dilerim.

 101. Nurettin AKSOY diyor ki:

  iyi akşamlar hocam puanım EA 243 sıralamam 7491 tercih listemdeki okulların sıralamaları 5600-6000 gibi yani benim sıralamamdan yuksek gelme ihtimali nedir yada gelecek okullar hangileri işletme düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim….puanım tercih yaptıgım okullardan yüksek olsa bile tercih yaptıgım bazı okulların sıralamaları benim sıralamam’dan 600 ila 1200 kişi düşük yanı 6500-7000 arası gelme şansı var mıdır? yardımınız için şimdiden çok tesekkur ederim…

 102. zafer taşkın diyor ki:

  mrb hocam. 2013 dgs puanım 244,92 sıralamam 6892. dogu akdeniz üniversitesi hukuk düşünüyorum. yorumunuz nedir. bir umut devlet üniversitesi yazmalımıyım. ilk kez hukuktan dgs ile hukuk öğrenci alan devlet üniversiteleri var. yazmalımıyım yorumlarınızı bekliyorum

 103. kazim elver diyor ki:

  Hocam siralama 1051, puan 305 sakarya elektrik Elektronik 2. Ogretim ilk tercih gelirmi. Teşekkür

 104. abdullah cihan uzun diyor ki:

  hocam halen bekliyorum bir cvp lütfen.

 105. Ege51 diyor ki:

  hocanm puanım 245 sıralamam 17000 geçen sene gıda 12500 den kapanmış kontenjan artışı ciddi %60 felan Tunvceli veya ığdır gıda müh. gelirmi

 106. naz diyor ki:

  ea 235 sıralamam 11009 çocuk gelişim gelir mi?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Naz. Öncelikle sadece geçen seneye bağlı kalırsak işimiz zor derim. Ama bu sene kontenjanlar arttmış. Özellikle Kırklareli İÖ’ nün sıralaması daha gerilerde olacaktır. Klavuzu net inceleme imkanım olmadı. Ama kontenjanlarda 15 civarı bir artış var. Geçen sene en son 6626. kişiyi almışlar. Bu sene alımın artması ve İÖ’ nün açılması bence avantaj. Sen bütün ünv. leri yaz. Ankaraların puanı yüksek olur ama önemli değil. Hepsini yaz. Başarılar diliyorum.

 107. naz diyor ki:

  admin acil cevap lütfen

 108. ŞENER TATIR diyor ki:

  merhaba benim puanım 258 sıralamam 11138 yaşlı bakımı mezunuyum hemşirelik yazmayı düşünüyorum kontenjanlar devlet üniversitelerinde gecen yıl 300 kadar iken bu yıl 620 civarında kontenjanlarda hemen hemen 2 katına cıkmıs bu puanla gelme ihtimali nedir? lütfen bu akşam tercihleri yapacağım cevaplarsanız acil seviniriimmm

 109. MUSTAFA BEYAZOVA diyor ki:

  hocam iyi günler 269,0125 7449 sıralam bitki koruma selçuk üniverstesi yazayıımmı aramızda 5 puan var başka bir yerdede okuma sansım yook gibi puanlar gecen sene 4 puan düşmüz bu senede bölüm kişi saysısıa artısı ve sınavın zor olması bizim için + yöndemidir

 110. haluk kimsesiz diyor ki:

  257.64 puanim war 11344. siradayim, acaba enerji sisgemleri muhwendisligini kazanabilirmiyim birinci ögretim onceligim

 111. ÖZGE AKKAN diyor ki:

  merhba benim puanım 231. sıralamam 13000lerde işletme yönetimi mezunuyum. işletme istiyorum i.ö nereler gelebilir?

  • admin diyor ki:

   Merhaba Özge. Haklısın seni beklettim. Çok yoğun bir zamanıma denk geldi. Bu tercih işleri. Sıralaman sınırda bir değerde. Bu sene puanların düşeceğini tahmin ediyorum. Ama başarı sıralaması için net bir şey söyleyemem. Önemli olanbaşarı sıralamasıdır. Biraz doğuya gidersen, biraz da İÖ düşünürsen. Kazanma şansını daha da arttırırsın. Ben kazanabileceğini tahmin ediyorum. Ama dengeli bir tercih yap. Senin yerinde olsam 9000 ve üstünü ne varsa yazardım. Özellikle de İÖ ve kontenjanları yüksek yerler.

 112. ece yıldız diyor ki:

  meraba ben sözel 240.44798 basarı sırası 11318 ilhahiyat önlisans mezunuyum.ilitam a girme olasılığım varmı?tercih yapmalımıyım.acaba tesekkür ederim..

 113. gülizar uzun diyor ki:

  MERHABA HOCAM.BEN İKTİSAT YAZMAYI DÜŞÜNÜYORUM DA 2 YILDA BİTİRME ŞANSI OLAN OKULLAR VAR MI YOKSA 1DEN Mİ BAŞLATIYOR HEPSİ…

 114. YUSUF diyor ki:

  merhaba puanım DGS SAYISAL 277,1 başarı sıra 5386 konya selçuk üni. makina mühendisliği gelirmi

  • admin diyor ki:

   Merhaba Yusuf. Kusura bakma. Bir çok arkadaşın mailine bakamadım. Yoğunluk var. Ters bir zaman oldu. Sıralama itibariyle kritik bir sıralaman var. Ben tercihlerde başarı sıralamasını dikkate alıyorum. Şu halde sana tavsiyem sadece Konyayı değil, bütün ünv. leri yazman. Özellikle de İÖ ve kontenjanı yüksek yerler yaz. Bir de zamanın varsa geçen sene kaç kontenjan var, bu sene kaç kontenjan var. Bu bilgi de önemli. Ben şu anda klavuza bakamıyorum. Alımlar hemen hemen aynıysa geçen seneki sıralamalar önem kazanacak. Alımlar arttıysa bu puanları belirli bir ölçüde düşürecektir. Konyayı yaz ama sadece Konyaya bağlı kalma. Başarılar

 115. gökhan boy diyor ki:

  merhaba hocam. benim 258 puanım sıralamam 11230 larda metalurji mühendisliği istiyorum bu yıl kontenjanlar artmış gibi bu bölüm için önerilerinizi alabilirmiyim teşekkürler.

 116. naz diyor ki:

  admin nerdesn. cvp lütfen

  • admin diyor ki:

   Admin burada :) Cevap ilettim. Cevap yazmadığım 20 ye yakın mail var. Çok kızacaklar bana. Bugün bitirmeyi hedefliyorum.

 117. mustafa diyor ki:

  hocam anadolu çalışma en son 6026 ile almış benim sıralama 5188 gelir mi bana

 118. fatma zehra diyor ki:

  merhaba,ben 1420 sıralamayla ist ilitamı sormuştum sizde yerleşememe riskiniz var demişsini<,şimdi sorum acaba tek tercihle ist,ank ilitam yazsam çıkmayınca ek kontenjanla girme şansım olamazmı,olacaksada hepsini yazarım yine biri çıkar diyorum fazlada bilgim yok bu konuda sizden yorum alabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Fatma sen tercihlerinde İstanbul ve Ankarayı başa yaz. Sona doğru da hepsini yaz. UE olduğu için sıkıntı yaşamazsın. Bölüm güzel. Fırsatı kaçırma

   • tuba nur diyor ki:

    hocam ben e-a mezunuyum 227 puan aldm puanlar dusecek dıyolar aama ısletme bolumu gelırmı acaba gecen senekı yerler ıcınde puanım yetıyo ama sıralamam 16,000 dusuk kalıyo puanım yettıgı halde sızce gelırmı.

    • admin diyor ki:

     Merhaba Tuba. Puan çok önemli değil. Sıralama önemlidir. Sanırım geçen sene 14000 lerde kapatmış. Sıralamayı dikkate alırsak sınırdasın. Özellikle İÖ’ lere ve kontenjanı yüksek yerlere yüklen. Kafkas Üniversitesi İÖ gibi. Tercihlerinde 10000 ve üstüne yer ver. Bu sana kalmış. Sana başarılar diliyorum. İnş. dilediğin yer gelir.

 119. esra diyor ki:

  hocam dgs den ea dan 229 puan aldım başarı sıram 14391 işletme ve ya kamu yönetimine yerleşebilrmiyim lütfn cvp yazarsanız

 120. mustafa diyor ki:

  hocam lütfen cvb yazın tercihi değiştiricem cvbınıza göre

 121. YUSUF diyor ki:

  Admin neden cvp alamadım

 122. ali diyor ki:

  merhaba, ben dgs sayısaldan 220 puan aldım ıstanbul AUZEF end. müh. tercıh etmek ıstıyorum sizce kazanırmıyım.

 123. deniz özmen diyor ki:

  hala bekliyorum cevabiniz icin, sanirim en cok mesj yagmuruna tutanlara oncelik veriyorsunuz

 124. onur .. diyor ki:

  Merhaba admin
  Bu seneki puanım 216 küsür. Sıralamam 34920
  Bu sonuçlarla İstanbul içi özel üniversiteler içinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği veya Endüstri Mühendisliği bölümü tutma olasılığı nedir? Teşekkürler şimdiden.

 125. tuba nur diyor ki:

  hocam sanırım yanlıs yere yorum atmısım ama gelırmı bılmıyorum cevaplarsanız cok sevınırm

 126. admin diyor ki:

  ARKADAŞLAR ÇOK MAİL GELİYOR. HEPSİNE BAKAMIYORUM. RİCA ETSEM CEVAP YAZMADIĞIM ARKADAŞLAR…
  GEÇEN SENE İLE BU SENENİN KIYASLAMASINI DA İLETSENİZ. GEÇEN SENE İSTEDİĞİNİZ BÖLÜM KAÇ KONTENJAN, BU SENE KAÇ KONTENJAN. ÜNİVERSİTE SAYISINDA ARTIŞ VAR MI?
  TABAN PUANINIZ VE SIRALAMANIZ. BUNLAR BENİM İÇİN ÖNEMLİ. BU SENENİN KONTENJANLARINA
  http://www.klasbilgi.com/2013-dgs-tercih-islemleri/
  LİNKİNDEKİ TABLO 1′ DEN BAKABİLİRSİNİZ GEÇEN SENENİN KONTENJANLARINA DA
  http://dikeygecis.org/dgs-taban-puanlari-kontenjanlari-ve-siralamalari/
  LİNKİNDEN ERİŞMENİZ MÜMKÜN.
  BİLİYORUM BUGÜN TERCİHLER BİTİYOR. BAKAMADIĞIM ARKADAŞLAR KUSURA BAKMASIN.

  GENEL OLARAK TAVSİYEM;
  TERCİH HAKKINIZ 30. HEPSİNİ KULLANMAYA ÇALIŞIN. ESNEK DAVRANIN. SIRALAMANIZ 2500 İSE 500-10000 ARASINI YAZIN. SONLARA DOĞRU İÖ VE KONTENJANI YÜKSEK YERLERE YER VERİN. SADECE BİR YERE BAĞLI KALMAYIN. KALMAM LAZIM ÇALIŞIYORUM, BAŞKA BİR YERE GİDEMEM DİYORSANIZ KAYITINIZI YAPIN. DONDURUN. HAYATIN NE GETİRECEĞİ BİLİNMEZ. ÜNİVERSİTE KAZANMA İMKANINIZ VARKEN, BUNU DEĞERLENDİRİN. BELKİ TAYİNİNİZİ ÜNİVERSİTEYE YAKIN BİR YERE ALMA ŞANSINIZ OLUR. BAZEN HAYATTA FIRSATLAR BİR KERE GELİR GİDER.
  SİZE BU SÜREÇTE BAŞARILAR DİLERİM.

 127. tuba nur diyor ki:

  227 puan aldm e-a mezunuyum 16,000 lerde sıralamam ısletme gelırmı bılmıyorum.hocam cevaplarsanız cok sevınırm

 128. ayşee diyor ki:

  hocam bi cvp

 129. [...] 2013 DGS taban puanları düşecek mi ? [...]

 130. tuba nur diyor ki:

  hocam dedıgım gıbı gecen senenın puanıan gore baktım zaten puanımdan dusuk olmasına ragmen sıralaması benımkımden yuksek oluyor sıralamamı puanmı bılemıyorum bırde puanımdan 3 puan yuksek yerlerı yazdm ı.ögetımde yazdm cevaplarsanız sevınırım hocam

 131. tuba nur diyor ki:

  hocam cevabınızı beklıyorum

 132. tuba nur diyor ki:

  genel cevap vermsınız cevaplarmısınız hocam rıca edıyorm

  • admin diyor ki:

   Tuba nur. Cevabımı tekrar iletiyorum. Bence çok genel değil.

   Merhaba Tuba. Puan çok önemli değil. Sıralama önemlidir. Sanırım geçen sene 14000 lerde kapatmış. Sıralamayı dikkate alırsak sınırdasın. Özellikle İÖ’ lere ve kontenjanı yüksek yerlere yüklen. Kafkas Üniversitesi İÖ gibi. Tercihlerinde 10000 ve üstüne yer ver. Bu sana kalmış. Sana başarılar diliyorum. İnş. dilediğin yer gelir.

   Tekrar mailine bakıyorum. Dediğim gibi puan çok önemli değil. Değişkendir. Önemli olan sıralamadır. Sıralaman gerilerde. Ama puanların düşme ihtimali var. Bu neden konsepti geniş tut dedim. Sen de zaten İÖ’ leri yazmışsın. Sorun yok. Gerisini zaman gösterecek. Benim net bir şey demem zor. Ama Puan mı Sıralama mı dersen, sıralama. Puanımdan 3 puan yüksek yerler demişsin. Sıralama olarak ne kadar gerinde. O da önemli. Dediğim gibi 10000 ve üstü (15000-16000 gibi) sıralamaya sahip yerleri tercihlerinde bulundur. Başarılar dilerim.

 133. orhan araz diyor ki:

  Hocam merhabalar. 233 puan 23169 sıra ile konya kimya gelebilme şansı nedir ? geçen sene 6 örgün 6 i.ö almış bu sene 10 tane örgün kontenjan vermiş

  • admin diyor ki:

   Merhaba Orhan. Kontenjanda çok düşüş yok. Selçuk 21290 ile kapatmış. Sınırdasın. Bence 30000 lere kadar yaz. İyilerden başla. Sona doğru doğuya ve İÖ’ lere kay. KOntenjanı yüksek yerleri yazmayı unutma. Başarılar.

 134. tuba nur diyor ki:

  sagolun hocam bende sıralaması 10,000 ve yukarılarını yazdm bırde bıraz puanlar duser dıye ole yaptım

  • admin diyor ki:

   Tamam Tuba. İnşaallah başarılı olursun. Puanların düşmesi bizim de beklentimiz. İnş. senin için hayırlısı olur. Başarılar.

 135. tuba nur diyor ki:

  tskurler hocam k.bakmayın

 136. ÖZGE AKKAN diyor ki:

  merhaba bana cevap verir misiniz uzun süredir bekliyorum.

 137. ÖZGE AKKAN diyor ki:

  puanım 231.sıralamam 13binlerde çeko yada işletme gelir mi?

 138. tuba nur diyor ki:

  çeko dedıgınız ne oluyor

  • admin diyor ki:

   Tuba ben de bilmiyorum. Yorum yazan arkadaşlar yazmış. Sordum ne diye ama cevap yazmamışlar.

   • Kadriye AKTÜRK diyor ki:

    Merhaba ea puan 224 sıralama 18369.. uşak üni, manisa celal bayar üni, aydın adnan menderes üni, denizli pamukkale üni iktisat ve maliye bölümleri gelme şansı var mı? ikinci öğretimleride tercih ettim.. Puan olarak uşak ve manisa maliye 2. öğretim tutuyo fakat sıralama olarak 3000 kadar gerilerdeyim.. Şimdiden çok teşekkürler..

 139. ÖZGE AKKAN diyor ki:

  çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler

 140. can eker diyor ki:

  hocam ii günler sırlamam 9000 mimarlık vakıf düşünüyom terchi ettiğim yerler geçen sene 11300-11500 lerde size artış olurmu sırlmarda vakıflarda ve özelerde busen kontejyan artışıda olduğu fikirniz öğrenbilirmiym

 141. meba diyor ki:

  Hocam mrblar makine mezunuyum puanm 266 siralamam 8230 erzurum ataturk ublni makine io endistri io metalurji malzeme io tercihleri mi yaptim sizxe gekme ihtimali var mi cevaplar sanz sevnrm kokay helsn

 142. mesut diyor ki:

  hocam mrblar makıne bolumu mezunuyum puanım 266 sıralamam 8230 tercıhlerım su sekılde erzurum ata unı makıne ıo endustrı ıo metalurjı ve malzeme ıo gelme ıhtımalı varmı sızce cevaplarsanız sevınırım kolay gelsın

 143. zubuuu diyor ki:

  merhaba,2013 dgs sınavından yaklaşık eşit ağırlıktan 246 puan aldım(246-247 arası virgülden sonrasını hatırlamıyorum) sıralamam 6371.doğu akdeniz hukuk fakültesine girebilir miyim?doğu akdeniz hukuk 2012 taban puanı 238,32176 başarı sıralaması 6305-6626.yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Merhaba Zubuuu. Doğu Akdeniz’ in alımları geçen sen ile aynı. 6626 ile kapatmış dediğin gibi. Senin sıralaman güzel. Ben kazanabileceğini tahmin ediyorum. Senin yerinde olsaydım. Aşağılara doğru tercih sayımı biraz daha arttırırdım. Mesela Geçen seneki sıralamalara göre 4500-9000 arasını yazardım. Garanti olması açısından. İnş. başarılı olursun.

 144. zubuuu diyor ki:

  buarada doğu akdeniz üniversitesinin kontenjanı 30.adalet bölümü mezunuyum,teşekkürler.

 145. zubuuu diyor ki:

  hocam cevap bekliyorum,meraktan çatlıyorum,lütfen yardımcı olun :) ))

 146. fatih t. diyor ki:

  ben dgs den 273.88 aldım sıralamam 6160 elektrik elektronik mühendisliğine yerleşme ihtimalim varmı hocam

 147. zubuuu diyor ki:

  hocam ne zaman bilgilendireceksiniz?gerçekten çok merak ediyorum.

 148. Can eker diyor ki:

  Hocam tercihim mimarlık sıralamam 9000 vakıf ünv istiyom 2 tercihi yaptım onların sıralamasıda 11.300 ve 11.500 lerde olma şansı nedir

 149. fatih t. diyor ki:

  hocam cevap bekliyorum dgs puan273.88 sıralamam 6160 elektrik elektronik mühendisliğine yerleşe bilirmiyim yada puanlar kaç puan geri çekilir yada çekilirmi

 150. zubuuu diyor ki:

  Günaydın,cevap yazabilcekmisiniz?

 151. serhat duman diyor ki:

  Merhaba hocam puanım 292 sıralamam 2600 lerde hemen her üniversitenin elektrik elektronik mühendisliğini yazdım gelme ihtimali nasıl, bilgi verebilirmisiniz

 152. can eker diyor ki:

  hocam yardımcı olurmusnuz

 153. Emre Demir diyor ki:

  puanım 249.5 sıralamam 14807 elektirk elektoronik mühendisligi istanbul içi % 50 burslu gelirmi ?

 154. ishak GÖRMEZ diyor ki:

  Hocam ben DGS den 225,52615 puan aldım. Sıralamam 20346 dır. Acaba Ankara ilitam yurt dışı gelir mi? Bilgi verebilirseniz memnun olurum. Teşekkürler…

 155. CANAN UYMAZ diyor ki:

  DGS 2013′DE 273 PUAN ALDIM BİLGİSAYAR MUHENDİSLİĞİNE YERLEŞEBİLİR MİYİM VEYA BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİNE
  sıralamam 6271

 156. serkan şahin diyor ki:

  merhabalar sayısal puanım 241,90711 sıralama 18518 van ikinci ögretim gelme ihtimali varmı sizce cevap beklıyorum saygılarımla

 157. serkan şahin diyor ki:

  veterinerlik istiyorum hocam

 158. Damla Sevinç diyor ki:

  17 ağustosta şu soruyu sormuştum.. ( Merhaba. Eşit ağırlık puanım 266 sıralamam 2359 dokuz eylül denizcilik işletmeleri yönetimi gelir mi geçen sene 2328le almış. Hacettepe ingilizce işletme ve yıldız teknik işletmede başarı sırası yok 267 puan gelir mi ) hala cevap gelmedi benden sonra soran herkese cevap vermişsiniz .s tercih dönemi geçti benim için önemliydi lütfen bişe söyleyin..

  • admin diyor ki:

   Merhaba Damla. Yoğun maillerden dolayı arada kaçanlar oldu. Bu konuda özür dilerim. Dokuz Eylül geçen sene 6 kişi almış. Bu sene BÖ 5 kişi ve İÖ 5 kişi olmak üzere toplamda 10 kişi alıyor. Bu iyi bir şey. Ufakta olsa sıralama ve puanlarda düşüş sağlar. Dokuz Eylül için şansın var derim. Ama kısıtlı yani kontenjanı düşük bir bölüm. Kaş kişi başvurdu, başvuranların puanı ne. Bunu bilemiyoruz. Daha genel alımı yüksek bir bölüm olsaydı daha net bir şekilde kazanabilirsin derdim. Ama dediğim gibi şansın var. Kişisel fikrim sıralaması 2400 lere kadar gelir.

   İşletme geçen sene ile alımlar hemen hemen aynı. İşletme olarak kaliteli yerler istediğini görüyorum. Eğer sıralaması yoksa buraya muadil yerlere bakmak lazım. Yani istanbul ve Ankaralara. Hacettepenin yüksek olacağını tahmin ediyorum. Yıldız Teknik daha sıcak geldi. Yıldız Tekniğin muadili Marmara diyebiliriz. Marmara geçen sene 2751 ile kapatmış. Ama alımı iyi 18 kişi. Yıldız Teknik 5 kişi alıyor. Bu iki yer için de yani Hacettepe ve yıldız teknik için de şansının olduğunu ama sınırda olduğunu söylemek isterim. Tercihlerinde Gazi Ünv. tesini yazabilirsin. Senin yerinde olsaydım 1500-6000 arasında tercihlerimi yapardım. Başarılar diliyorum.

 159. fatih türk diyor ki:

  merhaba hocam ben 273.888 sıralamam 6160 elektik elektronik mühendisliğine yerleşme ihtimalim varmı

 160. can eker diyor ki:

  hocam kaç günden beri siznden bi cevap bekliyom yoğunsunuz ama bi dönüşe yapabilriseniz sevinirm

 161. NİHAT PAŞAOĞLU diyor ki:

  Hocam ben DGS sözel puanında 246,600, sıralamam 8100 dür Dicle ilitam gelir mi? saygılar .

 162. özlem yılmaz diyor ki:

  Merhaba,
  kardeşim işletme mezunu 249 puan ve 5563.sırada eşit agırlık sıralaması…bı yerler gelir mi acaba

 163. Ela ÖZTÜRK diyor ki:

  Merhaba benim ea puanım 224 sıralamam 18369 muhasebe mezunuyum.. Denizli Uşak Aydın Manisa iktisat ve maliye olarak tercih yaptım.. puan olarak celal bayar maliye i.ö. ve uşak üniversitesi maliye i.ö. tutuyo fakat sıralamada 3000 kadar fark var sizce gelme ihtimali nedir? Şimdiden teşekkür ederim..

 164. Ahmet Ahmedov diyor ki:

  Merhaba. Dgs 2013 Say.Puan: 243. Başarı sıram: 17 binlerde Ödp puan: 55 Bölüm İnşaat. Mühendislik gelme olasılığı var mıdır? Özel Üniv. Yada Devlet Ama İÖ Şansım ne kadardır. Yardımlarınız İçin Teşekkürler.

 165. akınakmanoglu diyor ki:

  merhabalar sayın admın bu yayrlı calısmalarınızdan dolayı sıze tesekur edıyorum ben 99 cevre mezunuyum ılk kez dgs ye gırdım ve 213.683 puan aldım ve 37500 sıralamam kamu personelıyım en son ardahan bıtlıs vs tuncelı cev muh yazdım sızden rıcam gelme olasılıgı ne kadardır

 166. akın aerte diyor ki:

  hocam sıralamam 12941 sayısalcıyım malzeme mühendisliğine girebilirmiyim dumlupınar ilk krz bu sene alacak puanım 254

 167. NİHAT PAŞAOĞLU diyor ki:

  sayın hocam sizden cevap alamadım . yardımcı olurmusunuz .slm.

 168. ahmet acar diyor ki:

  hocam iyi günler kolay gelsin benim puanım 243,442 sıralamam 17.740 zootekni bölümüne yerleşmem mümkün mü acaba…

 169. tuba diyor ki:

  hocam sızce sıralama bu sene ne kadar gerıler puanların dusecegı soylenıyor

 170. ayşe sultan kaya diyor ki:

  meraba ben dgsden 268 puan la 2200.cu oldum marmara ve istanbul universtesnin isletme ve calisma ekonomisi bolmunu yazdim marmara isltme 2750 ile calisma ekonomisi ise 3100 lerde kapatms gecen sene yerlesme olasigim ne kdr belgelerimi hazirliym ona gore :s

 171. gözde diyor ki:

  Merhaba hocam benim puanim 274 siralamam 6019 gida muhendisligi istiyorum ama istedigim yerler 4000 civari almis sizce celal bayar veya pamukkale universitesi gelir mi ?

 172. akın onat diyor ki:

  bn 254 puan aldım başarı sıralamam 12941 malzeme bilimi mühendisliği gelirmi yada tarım makineleri

 173. tubanur diyor ki:

  hocam puanların düşecegi söylenıyor sıralamada ne kadar gerıler tahmince

 174. DUDU diyor ki:

  merhaba hocam ben 235 puan aldım ve başarı sıralamam 10971 hitit üniversitesi işletme gelir mi

 175. esra toraman diyor ki:

  Merhaba
  bu yıl ilk defa dgs sınavına girdim 249 puan aldım. özel üniversite mimarlık istiyorum. geçen sene 260 puan ile alan okulun (2011 yılında kontenjan yokmuş) bu yıl puanının düşme ihtimali var mı? sıralamam 14150 civarında

 176. kagan ozturk diyor ki:

  hocam merhaba 2013 dgs beykent unv. ve ıstanbul unv. end. muh. uzem puanlarını nerden ulasabılırz

 177. tuba nur diyor ki:

  hocam gazı osman paşa üniversitesini kazandm ön kayıt denılıyo ılk once onu yapıp sonramıı kayıt ıçın gıtcez

 178. tuba nur diyor ki:

  tokatı kazanan varmı işletme bölumunu

 179. tuba nur diyor ki:

  hocam ltfen cvp

 180. sema ak diyor ki:

  mrb yaşlı bakım bölümünden dgs puanım 308 adıyaman hemşirelik istiyorm sizce gelme olasılığı nedir bi sorum olacak tı dgs ye yerleştim diyelim kaç yıl daha okumam lazım 1 yıllık hazırlık okumam şart mı lütfen yardımcı olur musunuz

 181. hande turan diyor ki:

  mrhblar ben 212 puan aldım iktisat ve diğer idari fakültelere yerleşebilirmiyim ve nasıl tercih yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
  SAYGILARIMLA

 182. seda can diyor ki:

  ben halkla ılıskıler ve tanıtım mezunuyum dgs soz puanım 230 sıralama 17 343 bıyerın gelme ıhtımaılı varmı

 183. sefa diyor ki:

  Meraba ben is saglihi ve guvenligi okuyorum sayisal ama sosyal hizmete gecmeyi dusunuyorum esit agirlik ben simdi esit agirlik puanimimi yuksek tutumaliyim yoksa sayisalmi onemli

2013 DGS taban puanları düşecek mi ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed


Site Güvenliği

Günün Fırsatı

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

Alexa Değerlerimiz